
Øyvind Sundquist ble årets planlegger!
FKP, Forum for kommunale planleggere, arrangerer hvert år en plankonferanse som skal belyse viktige og aktuelle tema i planverket i kommunenorge. I år var konferansen lagt til ekstremsportstedet Voss. Hammerfest kommune deltok på kommuneplankonferansen.
Tema var innsigelser, planstrategi, boligfortetting og planarbeid sett fra planleggers synspunkt og fra politikernes. Konferansen var godt besøkt med 225 påmeldte deltagere. De fleste arealplanleggere fra kommunesektoren, men også mange fra Fylkeskommune og fra Miljøvernedepartementet. Blant foreleserne var Fylkesmann Lars Sponheim, ordførere, rådmenn, journalister og professorer. Temaene var spredt og vinklingene mange.
Det har vært vanlig at man på disse konferansene trekker frem en deltager som i sitt planarbeid har gjort en særlig innsats siste år. Mot slutten av konferansen gikk derfor leder for konferansekomiteen, Sjur Hjeltnes, på talerstolen og annonserte at det også i år skulle kåres årets planlegger. Komiteen hadde enstemmig valgt Hammerfest og arealplanlegger Øyvind Sundquist som årets planlegger 2011. Begrunnelsen for valget var de store planmessige utfrodringene som Hammerfest står overfor, det gjelder næringsutvikling, vekst, ny flyplass, hensyn til urbefolkning og reindrift samt planlegging i et stadig mer internasjonalt samfunn. Samlet sett gir dette utfordringer som ikke andre kommuner i Norge har. For Hammerfest er det svært viktig å få dette anerkjent og verdsatt i sentrale fora. Det var derfor med stor glede at prisen ble mottatt.

![support[2]](http://img6.custompublish.com/getfile.php/1682187.1646.uawrfttusb/180x260/5018706_1682187.jpg)