
Tid for isvett
Den siste tiden har det skjedd flere alvorlige ulykker på tynn is. Tryg Forsikring roper et varsku og lanserer nye isvettregler i samarbeid med Norges Livredningsselskap.
Når noen ligger hjelpeløse i det kalde vannet, vil den umiddelbare reaksjonen til de fleste av oss være å styrte frem for å hjelpe. Det er faktisk det siste du bør gjøre, fordi da er sjansen stor for at du selv går gjennom isen.
– Du må først ha en plan for hvordan du skal nå frem til vedkommende, uten selv å risikere å falle gjennom isen, forklarer pressetalsmann Roald Stigum Olsen i Tryg Forsikring.
I den senere tid har det kommet flere meldinger om alvorlige ulykker på tynn is. Derfor ønsker Tryg Forsikring og Livredningsselskapet at folk nå lærer seg de ni nye isvettreglene.
– Målet er at isvettreglene skal bli like kjent som fjellvettreglene. De er minst like viktige, sier Roald Stigum Olsen.
Hva skal man så gjøre når man ser at noen kjemper for livet i det kalde isvannet?
– Isvettregel nummer ni sier at du skal holde avstand og bruke det du har for hånden som en forlenget arm når du skal hjelpe noen opp av isen. Om det så er en redningsline, en livbøye, en skistav eller jakken din, sier Olsen til slutt.
Isvettreglene
(forkortet versjon)
1. Ha respekt for isen
2. Ikke gå ut på is uten å kunne svømme
3. Gå flere i følge
4. Hold deg på ”sikker is”. Hold deg unna steder der du bør vite at isen er svak
5. Vær spesielt oppmerksom på høstis, snødekket is og våris
6. Bruk alle sansene når du går på isen
7. Ta med deg skikkelig og tilstrekkelig sikkerhetsutstyr
8. Hvis du går igjennom isen; hold hodet ”kaldt”
9. Hvis andre går gjennom isen; hold avstand

![support[2]](http://img6.custompublish.com/getfile.php/1682187.1646.uawrfttusb/180x260/5006017_1682187.jpg)